Якубівка - Лугова - Уланівка

Історичні відомості про село Якубівка

ЯКУБІВКА — село, центр Якубівського старостинського округу, лежить на берегах річки Собику, притоки Собі, за 6 км від районного центру, за 22 км від залізничної станції Липовець. Населення — 748 чоловік. До округу належать села Лугова та Уланівка.

1864 року за описом Лаврентія Похилевича село належало Карлу Карловичу Држевецькому, в ньому мешкало 845 селян, що обробляли 1947 десятин землі. Родина власника користувалась окремою кам’яною церквою. Кам’яну православну Троїцьку церкву було побудовано 1811 року на місці колишньої дерев’яної коштом покійного поміщика Журавського.

Станом на 1885 рік у колишньому власницькому селі Жорницької волості Липовецького повіту Київської губернії мешкало 800 осіб, налічувалось 140 дворових господарств, існували православна церква, католицька каплиця, школа, постоялий будинок.

За переписом 1897 року кількість мешканців зросла до 1127 осіб (537 чоловічої статі та 590 — жіночої), з яких 1090 — православної віри.

В Якубівці розташована центральна садиба колгоспу ім. Чапаева. За колгоспом закріплено 2558 га землі, у т. ч. 2056 га орної. Господарство — багатогалузеве. Голову колгоспу О. А. Короля, доярку М. П. Парубок нагороджено орденом Леніна.

Працюють восьмирічна школа, бібліотека, будинок культури, дитячий дошкільний комбінат, фельдшерсько-акушерський пункт. Видається колгоспна багатотиражна газета «Ленінським шляхом».

 Село Лугова

1864 року за описом Лаврентія Похилевича село належало відставному полковнику Каетану Миколайовичу Лобачевському, в ньому мешкало 320 православних та 8 римо-католиків, що обробляли 572 десятини землі. Дерев’яну Покровську церкву було побудовано 1856 року на місці колишньої.

Станом на 1885 рік у колишньому власницькому селі Жорницької волості Липовецького повіту Київської губернії мешкало 336 осіб, налічувалось 52 дворових господарства, існували православна церква, водяний млин і винокурних завод.

Пам’ятки

 Кратер астероїда

Іллінецька астроблема (кратер астероїда) сформувалась 400 млн. років тому в результаті падіння метеорита масою близько 40 млн. тонн і діаметром 200-300 м . Після катастрофи утворився метеоритно-вибуховий кратер з первісним діаметром 7 км і глибиною 600-800 м. Ця астроблема є найдавнішою в Україні і, навіть, в Європі.

Вже кілька десятиліть українські вчені обстежують кристалічні породи біля містечка Іллінці Вінницької області (40 км на південний схід від Вінниці, міжріччя Соб – Сібок).

Це місце на Поділлі несе на собі відбиток (“шрам’’) грандіозної події планетарного масштабу – зіткнення нашої планети з кометою чи астероїдом біля 400 млн. років тому.

Коли сталася ця подія, світ був зовсім іншим, ще не сформувалися сучасні материки, а вся “твердь’’ Землі була на початковій стадії формування останнього в історії нашої планети Суперконтинента – Пангеї (“Всієї Землі”), Тому точка перетину орбіти астеро­їда з поверхнею планети в палеозойську еру мала зовсім відмінні від сучасних (49007’п.ш., 29°06’сх.д.) географічні координати.