Дієві поради, які допоможуть врятувати життя на випадок хімічної атаки

Дієві поради, які допоможуть врятувати життя на випадок хімічної атаки
Небезпечна хімічна речовина (НХР) – це хімічна речовина, безпосередня чи опосередкована дія якої на людину може спричинити загибель, гостре або хронічне захворювання, та/або завдає шкоди навколишньому середовищу.
 
Найпоширенішими речовинами, які використовуються під час хімічних атак є фосфор, аміак, хлор, зарин, іприт.
 
Практично всі сучасні НХР – це рідини, більш-менш легкі, але рідини. Отже, від температури залежить і кількість речовини, яка випаровується. Тобто чим тепліша погода, тим швидше випаровується речовина і стає небезпечнішою, адже її концентрація в повітрі збільшується.
 
Фахівці наголошують, що не варто зловживати провітрюванням оселі, зокрема під час і одразу після авіанальотів чи обстрілів. Заздалегідь подбайте про те, щоб мінімізувати протяги у тому місці, де ви перебуваєте під час повітряних тривог.
 
У місці свого сховища тримайте запаси питної води, їжі і ліків на дві доби, елементарних засобів гігієни та змінного одягу ретельно упакованими у плівку.
 
Якщо хімічна тривога застала вас на відкритій місцевості, спробуйте негайно знайти прихисток у найближчому приміщенні або в автомобілі з піднятими вікнами.
 
Відчуваючи бодай натяк на незвичний запах, не гайте часу на те, щоб його проаналізувати і не принюхуйтеся.
 
Тяжкість отруєння залежить не лише від концентрації отрути, а й від часу її впливу на організм. Чим більше вдихів отруйного повітря ви зробите, тим більше шансів отримати тяжкі отруєння.
 
Щільно зачиніть вікна та двері, вентиляційні отвори, димоходи.
 
Заклейте щілини у вікнах паперовим скотчем. Також можна зашторити вікна мокрою ковдрою.
 
Пересувайтеся швидко, але не біжіть, не прискорюйте дихання.
 
Не намагайтеся дихати глибше, якщо ви відчули стиснення в грудях, брак повітря. Навіть після завершення атаки, не повертайтеся до зараженої зони, намагайтеся не торкатися голіруч поверхонь та власного одягу.
 
Не покладайтеся на аматорські рекомендації: ані маски, ані респіратори, навіть просочені будь-якими реагентами, не захищають від бойових отруйних речовин (БОР).
 
Якщо ви зазнали дії газу, якомога швидше позбудьтесь одягу – він продовжує виділяти пари і становить небезпеку. Якщо ви в одязі, який варто знімати через голову – розріжте його ножицями.
 
Після того, як ви позбулися одягу, промийте великою кількістю водою з милом всі ділянки шкіри, які мали контакт з газом, якщо мила немає в наявності, то використайте велику кількість води.
 
Якщо через хімічну атаку ви маєте проблеми з зором, промийте очі водою протягом 10-15 хвилин.
 
Не виходьте на вулицю одразу після завершення обстрілу, якщо відбулася атака хімічною зброєю, адже ви не маєте навичок пересування по зараженій місцевості.
 
Дочекайтеся рятувальників ДСНС або сповіщення про те, що хімічна загроза минула, та про безпечні шляхи евакуації.
 
Дії при зараженні атмосфери хлором чи аміаком!
 
Хлор важчий за повітря — від нього потрібно рятуватись на узвищеннях. Основним засобом боротьби з хлором є вода. Потрібно дати потерпілому подихати парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин.
 
Транспортувати постраждалого можна лише лежачи.
 
Аміак — безбарвний газ із різким задушливим запахом, схожим на нашатирний спирт, добре розчинний у воді, вибухонебезпечний, токсичний. Аміак легший за повітря, тому для захисту необхідно використовувати укриття, підвали та нижні поверхи будинків. Якщо чуєте запах аміаку – дихати потрібно лише через зволожену ватно-марлеву пов’язку (бажано змочити 5% розчином оцтової або лимонної кислоти).
Leave a reply