Іллінецька громада: приєднуються, побачивши успіх

Шлях реформ в Україні проходить не лише через кабінети вищих чиновників у столиці, але й через бажання звичайних людей змінювати своє життя та своєї громади на краще. Яскравим прикладом втілення змін та розвитку є Іллінецька міська об’єднана територіальна  громада, що на Вінниччині. Вона є однією з найбільших в області.

ІЛЛІНЦІ ОТГ 8 СІЛЬСЬК ГОЛОВА ТЯГУНА
Іван Ребар, староста Тягунської громади

Громада долучилась до процесу децентралізації лише в серпні минулого року, об’єднавши місто Іллінці та сім сільських рад. Та за такий короткий проміжок часу вдалося зробити чимало, щоб результати роботи громади в статусі ОТГ були помітні неозброєним оком. Проте найголовнішим показником їх розвитку є те, що 22 червня 2017 року до них приєдналась ще одна  – Тягунська територіальна громада. Це перший випадок на Вінниччині, коли до громади виявили бажання приєднатись інші населені пункти.

Іван Ребар,Тягунський сільський голова, а відтепер староста Тягунської громади каже, що завжди був прихильником обєднання, бо ж на власні очі бачив, що лише таким чином можливий розвиток невеликих громад і сільський територій.

– Я сам родом із західної України, багато разів бував в Польщі, бачив їх рівень життя та результат від децентралізації на власні очі. Проте в нашій громаді скептиків вистачало, люди не вірили в позитивні зміни. Тому громада прийняла рішення зачекати з об’єднанням, щоб на власні очі побачити, що з того вийде, – розповідає Іван Ребар. – І от, менше як за рік, ми вирішили приєднатися до Іллінецької громади.

Історія об’єднання

До складу Іллінецької ОТГ входять Іллінецька міська, Василівська, Жаданівська, Жорницька, Красненьківська, Павлівська, Хрінівська, Якубівська, а віднедавна ще й      Тягунська  сільські ради. Загальна кількість населення – понад 20 тисяч жителів, що робить її однією з найбільших не лище в області, а й в Україні.

Поштовхом до об’єднання стала можливість залишити в громаді міський ресурс.

– Ми вивчили законодавчі й нормативні документи, де чітко сказано, що в разі об’єднання територіальна громада отримує до свого бюджету 60% податку на доходи фізичних осіб від підприємств, які працюють на її території. А цього платежу наше місто взагалі не мало, хоч на його території потужна промислова база з цілорічним циклом виробництва і виплатою заробітної плати. Врахували і те, що в аграрному секторі підняли ставки оренди земельних паїв, і відповідно ПДФО також збільшився. Зробили аналіз і побачили, що треба об’єднуватися, щоб податки залишалися в громаді, – зазначає голова Іллінецької громади Володимир Ящук.

ІЛЛІНЦІ ОТГ2В Іллінцях розміщені промислові підприємства з виробництва молочної продукції, цукру, цегли, меблів, а також держлісгосп, будівельні та транспортні організації. Це справді надійна база: наприклад, на найбільшому підприємстві «Люстдорф» працює понад 600 осіб.

Однак раніше місто жило з того, що в міру можливості надавали з районного бюджету. Чекати коштів доводилося місяцями, якщо не роками. Саме об’єднання дало змогу самим розвивати свою територію та розпоряджатися власними ресурсами.

– А якщо вже говорити про об’єднання, то в першу чергу портібно дбати про людей та надання їм якісних послуг, – додає міський голова Володимир Ящук. – 98% мешканців вже відчули позитивні зміни, а ті громади, котрі не приєдналися до нас минулого року, зараз проходять процедуру приєднання.

Стратегія розвитку громади

Важливим етапом в об’єднанні громади є створення стратегії розвитку. В Іллінцях така стратегія вже затверджена й плідно реалізується. Рішенням 11 сесії 8 скликання від 24 лютого 2017 року «Про  затвердження стратегії збалансованого розвитку Іллінецької міської об’єднаної територіальної громади на період до 2020 року» було визначено основні напрямки розвитку громади. На основі них було розроблено й затверджено Програму соціально-економічного розвитку громади на 2017 рік.

ІЛЛІНЦІ ОТГ3У стратегічному плані передбачено збільшення кількості робочих місць. Там є чотири блоки. Першим є соціальний розвиток, другий – економічний, третій блок – розвиток інфраструктури, а четвертий блок стосується відновлення культурно-історичного та природно-рекреаційного потенціалу громади.

– Ми плануємо розвивати громаду за рахунок внутрішніх інвестицій. Це створить нові робочі місця, а також дасть змогу залишити податки в громаді, – розповідає перший заступник міського голови Олег Дмитрик. – Важливим напрямком залишається благоустрій територій.ми підтримуємо та розвиваємо комунальні підприємства в громаді, бо ж розуміємо, що це робота на майбутнє.

Мовою цифр

Доходи бюджету Іллінецької міської ради в частині власних надходжень до обєднання складали 18 млн грн., після обєднання – 56.9 млн грн., що є в 5.7 разів більше.

Зростання власних надходжень в основному відбулось за рахунок податку з  доходів фізичних осібв сумі 53.3 млн грн., що становить 77% всіх надходжень.

Також на 1.7 млн грн. збільшились надходження за рахунок сплати земельного податку  та на 2.2 млн грн. – єдиного податку.

Водночас із збільшенням доходів ОТГ збільшились і видатки. Загальна сума видатків до обєднання громади становила 18 млн грн., після обєднання – 115.9 млн грн., що на 95.3 млн грн. більше, в т.ч. цільова субвенція – 47 млн грн..

Найбільші видатки в галузі освіти – 59.2 млн грн. видатки медицини складають 18.2 млн грн., житлово-комунального господарства – 6.5 млн грн..

Видатки бюджету розвитку становлять 12.4 млн грн. проти 3.5 млн грн. відповідного минулого року.

– Існує стереотип, що в територіальних громадах всі гроші йдуть на забезпечення  адміністративного центру громади, але у нас все відбувається інакше: ми повідомляємо  іншим селам громади, що можемо виділити таку суму коштів і вони вирішують на що їх витрати», – каже Володимир Ящук. І додає, що що понеділкові наради розпочинаються саме із обговорення проблем на селах та їх вирішення.

У пріоритеті – сільські території

Багато страхів і розмов виникає навколо того, що ж буде з сільською радою, її працівниками. Відповідь на це питання в кожній громаді вирішується по-різному. От в Іллінцях керівники дотрималися слова і зберегли всіх працівників, хоч деякі посади називаються по-новому. Кожен округ очолює староста, якому допомагають діловод — спеціаліст з урядування, інспектор із землевпорядкування, працівник із благоустрою.

ІЛЛІНЦІ ОТГ4Команда старостату виконує всі функції, які раніше були покладені на сільську раду, за винятком бюджетних повноважень. Бухгалтерів, які вивільнилися із сільрад, влаштували на роботу в структурних підрозділах міської ради. А в кожен округ додали по працівникові з благоустрою, які перебувають у штаті міського комунального підприємства «Добробут». Крім того, сільські громади використовують техніку комунального підприємства — сміттєвози, грейдери, автовишку.

А щодо надання послуг населенню – то на місці завжди є працівник, який прийме звернення та вислухає кожного жителя громади. Староста Тягунської громади розповів, що коли громада приєдналася до Іллінецької ОТГ, полегшилося вирішення низки злободенних і рутинних питань громади як щодо благоустрою, так і щодо закупівель та юридичних питань.

– На сьогодні в селах – чисто, сміття вивозиться вчасно, ремонтуються дороги, вуличне освітлення… вже відчувається, що громада розвивається та не кинута напризволяще. Приємно, що змінюється й свідомість жителів, – вони починають ставитися до громадського як до власного і відповідально співіснувати з навколишнім середовищем, – ділиться Іван Реба, староста Тягунської громади.

 Благоустрій – важлива складова стратегії розвитку громади

Розвитку комунального господарства в громаді приділяється неабияка увага. Адже без благоустрою неможливий розвиток міста. Найбільшими комунальним підприємством з широким спектром послуг є КП «Добробут».

Комунальне підприємство реалізує в Іллінцях і в селах проект роздільного збирання твердих побутових відходів, які як вторинну сировину продає на переробку. У його гаражі цієї весни з’явився новий сміттєвоз, придбаний за сприяння обласного бюджету. А нині в ОТГ обгороджують територію полігону складування сміття, де встановлять вітчизняну лінію із сортування твердих побутових відходів. З обласного фонду охорони навколишнього середовища вже надали суму на її придбання. Це означає, що громада рухається до кращого методом толоки, залучаючи кошти з різних джерел.

– Завжди намагаємося використати всі ресурси. Зрізаними під час благоустрою сіл деревами, наприклад, будемо опалювати школи й садочки. Це економія і не потрібно витрачатися на закупівлю опалювального матеріалу, – зауважує Олег Дмитрик.

Також тут же, на території КП «Добробут» будуються теплиці для вирощування квітів. Одна вже працює, інша ж на етапі будівництва. У планах громади повністю забезпечувати себе рослинністю, а згодом навіть продавати. А любов до озеленення в місті відчувається.

Ще на території «Добробут» будують критий гараж для техніки підприємства, у якому вміщуватиметься до 15 автомобілей.

Освіта, медицина та культура

ІЛЛІНЦІ ОТГ6Одним із вагомих управлінських повноважень, які отримали органи місцевого самоврядування об’єднаної територіальної громади є право і можливість на формування власної й ефективної системи забезпечення освітніми послугами. Таким чином, з’явилася реальна можливість оптимізації мереж навчальних закладів для подолання численних проблем, які накопичилися в секторі освіти через велику кількість малокомплектних шкіл в сільських регіонах України. Нині на території Іллінецької об’єднаної громади функціонує 13 дитячих садків та 12 загальноосвітніх навчальних закладів. Планується створення 2 опорних шкіл. Інвестиційними компонентами таких навчальних закладів є придбання шкільних автобусів для перевезення учнів, оснащення шкільної лабораторії та кабінетів, мультимедійне обладнання, встановлення мережі Wi-Fі iз безкоштовним доступом для вчителів та учнів, ремонт приміщень опорної школи, інвестиції в нові спортивні споруди, включення інших видів позашкільної діяльності та професійний розвиток вчителів як обов’язковий компонент.

– В пріоритет ми поставили якість освіти. Хочемо, аби дітям було не лише  комфортно, а й  цікаво навчатися, – розповідає начальник управління освіти Іллінецької міської ради Світлана Крот. –

Створено в Іллінецькій об’єднаній територіальній громаді  й комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги» міської ради, у складі якого працює 4 амбулаторії загальної практики сімейної медицини (іллінецька, жорницька, сороцька) та 16 ФАПів, забезпечених усім необхідним. А клуби об’єднав новостворений Центр культури, мистецтв та естетичного виховання.

Проектна діяльність

Із травня 2016 року було реалізовано 4 проекти. Цьогоріч заплановано 12, 7 з яких подано на розгляд в різні фонди, на обласні та загальнонаціональні конкурси. Завершено проект «Увага – діти!», спрямований на створення безпечних умов для дорожньо-транспортного руху та гарантії безпеки дітей на пішохідному переході у м. Іллінці по вулиці Незалежності біля загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1. Ініціатива «Іллінці – безпечне місто» створила комфортні умови для безпечного проживання жителів та гостей міста, попередження правопорушень шляхом встановлення спеціалізованого відеонагляду (12 відеокамер зовнішнього спостереження). На часі реалізовується проект «Європейська площа». У 2016 році закуплено 10 ліхтарів, 6 паркових лавок та виготовлено під замовлення 5 лавок з метою якісного оновлення центральної площі. У селах Василівка, Павлівка та Красненьке вже також розроблені проекти з освітлення вулиць, вивезено опори ЛЕП, розпочато роботу зі встановлення ліхтарів. Зараз здійснюється активна співпраця з Вінницьким комунальним підприємством «Зеленбуд» щодо закупівлі посадкового матеріалу для озеленення. Кипить робота з благоустрою міста та сіл громади. Зроблено ямковий ремонт доріг, проводиться благоустрій сільських доріг. Поступово ремонтують тротуари. У стані будівництва друга теплиця для вирощування саджанців.

У межах проекту «Іллінці без сміття» закуплено та встановлено на території громади 40 решіткових контейнерів для пластикових відходів і 40 баків для твердих побутових відходів. Надруковано інформаційні плакати й листівки для розповсюдження в навчальних та позашкільних закладах освіти.

ІЛЛІНЦІ ОТГ5– Одразу й не сподівалися на розуміння жителів, та все ж люди почали сортувати сміття, самодисциплінуватися. На жаль, не у всіх селах поставили сміттєві баки, але не зупиняємося на досягнутому. У нас є обладнання для пресування ПЕТ-пляшок, які продаємо за 5,80 гривень за кілограм на Вінницю. Від початку 2016 року так чином вдалося заробили до 50 тисяч грн. Цьогоріч придбали новий сміттєвоз. Область виділила 800 тисяч грн., ми додали ще 600 тисяч і закупили техніку, яка збиратиме сміття у місті та селах селах. Найближчим часом плануємо поставити сміттєсортувальну лінію. З обласного бюджету , з екологічного фонду, вже виділено 3 мільйони грн. ( лінія коштує 5 млн. грн.), згодом пообіцяли дофінансувати, – зауважив заступник міського очільника.

                                                                                                                                            Вікторія ЧУГУНКІНА,

“Вісник Вінницького самоврядування” –  (липень  2017 р.) №4 (12)

 

 

Leave a reply