Моя земля із хлібом вічна

.«Моя земля із хлібом вічна»

До Красненьківського сільського Будинку культури цього суботнього дня сходились односельці –  і люди поважного віку, і школярі, і дошкільнята, і вчителі. З усіх усюд Іллінецької територіальної громади, не дивлячись на непогоду, з’їзджалися творчі колективи і просто ті, хто любить народне мистецтво.

Велике свято нині у громаді – Перший фестиваль хліба. Це та ластівка, яка вилетіла з теплого гнізда Красненьківського осередку культури. Скільки гарних свят, вистав і просто концертів, скільки співочих і творчих років пролетіло над селом…

Хвилюється Ніна Метельська – директор, творча особистість. Ніна Іванівна  і сценарист, і режисер-постановник, і дизайнер, і вихователь, і просто красива, одержима своєю професією жінка – мати, господиня, дружина і скарб культури Вінниччини.

Фойє-вестибюль, глядацька зала у розмаїтті рушників, дідухів, обрядових вінків та обрядових хлібів. Тут – майстер клас вироблення короваю та різних смаколиків (майстриня Лабунська Л.П.). Дівчата, хлопці, молодиці у давніх вишиваних сорочках, у намисті. У кожної на щоках – легкий рум’янець від хвилювання. Недарма говорять, що найважче виступати у своєму селі.

І от починається дійство. Як завжди зачаровують своїми словами і вродою ведучі фестивального дійства – Михайло Вітюк та Валентина Брижак, запрошуючи відкрити фестиваль і привітати гостей свята: сільського старосту Підлісняк Валерію, директора сільськогосподарського підприємства Лановенко Світлану, директора школи, депутата міської ради Брижак Галину.

А тим часом один за одним на сільську сцену виходять учасниці народного аматорського фольклорного театру  “Господині” Красненьківського сільського будинку культури, відтворюючи фрагмент народного весілля. За ними на сцену підіймаються учасники зразкового аматорського дитячого фольклорно-етнографічного колективу «Самоцвіти», вплітаючи у весільний обряд – народну гру. І відразу стає на серці тепло, радіє душа. Затамувавши подих глядацький зал зачаровано  дивиться на сцену де оживає жива народна картинка художника  А.Тропініна «Подільське весілля».

Перегортаючи сторінки життя українського села, ведучі повертають нас у роки геноциду української нації. Актриса – директор Ніна Метельська, читаючи власний вірш про ті страшні роки, зі сльозами на очах говорить  про  рану, яка не  гоїться, а ятрить на тілі Матері-України.

У глядацьку залу вносять нарізані поминальні шматочки такого жаданого хліба. І кожен, беручи той поминальний хліб, згадував своїх родичів – прадідів, дідів, батьків, що вмирали голодною смертю на родючих чорноземах України…

На фестивалі були презентовані освітянський коровай, короваї хліборобський та вихованців дитячого дошкільного закладу «Калинонька».

Ця творча знахідка сценариста і режисера показала, що в Красненькому «жива нитка», спадкоємність поколінь не переривається – від діда-прадіда до онука й правнука. Бо  в природі кажуть: «Хліборобському роду – нема переводу».

Свою пісню, своє слово, свій хліб привезли на Перший фестиваль хліба «Моя земля із хлібом вічна» творчі самодіяльні колективи закладів культури клубного типу нашої громади. Тепло зустрічали глядачі «Хутірських молодиць» з Романова-Хутора, «Жорнищанку» на чолі з старостою Оксаною Письменною, «Сорочанських музик» з Жаданів, «Злагоду» з Павлівки, «Відлуння» з Іллінців.

Щемне, з нотками смутку і утвердження вічності хліборобського ремесла, завершилося свято піснею «Моя земля – колиска роду», яку стоячи співав увесь зал.

Гімн хліборобській праці, гімн життю, гімн-поклоніння землі і хліборобським традиціям – ось лейтмотив всього величного й світлого свята – фестивалю, що пройшов у Красненькому.

Директор комунального закладу «Центр культури, мистецтва та естетичного виховання Іллінецької міської ради», заслужений працівник культури України Микола Романов у своєму виступі сказав: «Я прошу у цій залі Господа щоб поблагословив цих творчих, одержимих людей за неповторне дійство» і передав вітання від міського голови Володимира Миколайовича Ящука, вручивши великий букет білих троянд ініціатору і натхненнику фестивалю Ніні Іванівні Метельській.

Свято вдалося на славу, дякуючи усім організаторам і учасникам дійства, які були нагороджені пам’ятними подарунками та дипломами.

Фестиваль «Моя земля із хлібом вічна» перевершив усі сподівання. Тож многих літ тобі, Красненьківська ластівко.

Leave a reply