Пам’ятаймо про Героїв Крут!

Пам’ятаймо про Героїв Крут!
29 січня 1918 року відбулась одна із найбільш трагічних, і, водночас, вкрай важливих подій в історії України – бій під Крутами.
Він став символом стійкості, незламності духу, національної єдності українців.
Тоді на станції Крути, на відстані 130 кілометрів на північний схід від Києва, 4800 більшовикам протистояли 520 вояків армії УНР та юнаків військової школи при 16 кулеметах та з однією гарматою. У більшовицьких військ була десятикратна перевага в живій силі, мали бронепотяг та артилерію.
Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму бійців українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім під тиском ворога більшість підрозділів організовано відступили до ешелонів на станції неподалік і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 юнаків, – заблукавши у темряві, повернулася до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Полонених катували, а потім стратили. Згодом частину героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
На сьогоднi відомі імена 20 загиблих хлопців. Більшість – студенти.
Загалом у бою під Крутами загинуло з української сторони, за різними оцінками, 70–100 осіб.
Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.
Затримавши ворога на чотири дні, українські війська дали змогу уряду укласти Брестський мир між Українською Народною Республікою і державами Четверного союзу. Перемовини закінчилися 9 лютого 1918 року підписанням Брестського мирного договору,
що фактично означав міжнародне визнання української незалежності.
Непохитність, сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України.
Leave a reply