Пам'ятаємо ...

Цьогоріч – 85-ті роковини Голодомору – Україна і світ вшановують пам’ять мільйонів жертв геноциду 1932-1933 років. Це був свідомо й чітко спланований тоталітарним комуністичним режимом злочин проти українського народу. Знищити українців як націю – мета організаторів Голодомору. Остаточно ліквідувати мову, культуру, історію, все те, що робило нас унікальними в цьому світі. Тому масштаби злочину такі великі. За різними оцінками істориків від штучно організованого голоду в Україні загинуло від 4 до 10 мільйонів наших співвітчизників. Весною 1933 року, на яку припав пік страшного голоду, вмирало 17 людей щохвилини, тисячу щогодини, 25 тисяч щодоби. Голодомор забрав кожного п’ятого жителя України, більше третини загиблих – діти.
Іллінеччину також не оминуло це лихо. Наш район у числі тих районів Вінниччини, які найбільше постраждали від голоду 1932-1933 років. Тисячі і тисячі наших краян загинули у вирі цієї страшної трагедії. Майже кожна сім’я зазнала непоправних втрат. 10 сіл було занесено на так звану «чорну дошку». А це прирівнювалось до смертного вироку для їх жителів. Кількість населення Іллінецького району протягом 1931-1934 років скоротилась майже на 27 тис. Хоча встановити точну кількість жертв Голодомору просто неможливо.
Сьогодні жителі нашого міста долучились до меморіальних та жалобних заходів, які в листопаді проходять у нашій державі та світі. Біля Пам’ятного знака жертвам голодомору та політичних репресій священики Української Православної Церкви Київського Патріархату відслужили поминальний молебень за загиблими від голоду в 1921-1922, 1932-1933, 1946-1947 роках. Керівники району, міської об’єднаної територіальної громади, представники трудових колективів, жителі міста поклали композиції з житніх та пшеничних колосків, квіти, лампадки до підніжжя Пам’ятного знака жертвам голодомору та політичних репресій. Пам’ять невинно убієнних голодом було вшановано хвилиною мовчання.
Ніхто не має права забувати про цю страшну трагедію – Велику Смерть від Великого Голоду. Це наш святий обов’язок перед мільйонами українських мучеників, обов’язок перед усіма прийдешніми поколіннями. Ми маємо знати, пам’ятати, маємо розповідати своїм дітям і онукам, аби ця страшна трагедія ніколи не повторилася знову.
Жалобні заходи у зв’язку Днем пам’яті жертв голодоморів та 85-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років відбудуться у всіх населених пунктах нашого громади.

Leave a reply