Наша спільна мета, щоб зміни на краще відчув кожний житель об’єднаної громади

Про Іллінецьку міську об’єднану територіальну громаду знають сьогодні далеко за межами області. Провідні позиції у багатьох рейтингах, проекти, котрі вдалось реалізувати за досить короткий проміжок часу, численні делегації з різних куточків України, які приїжджають переймати досвід – усе це свідчить про швидкі темпи розвитку та є безпомилковим індикатором якості управлінських рішень. Як вдається крокувати в ногу з часом, а в деяких питаннях й бути ініціаторами багатьох змін, чим живе сьогодні об’єднана громада та які перспективи й плани на майбутнє – про це розмова з Іллінецьким міським головою Володимиром Ящуком.

Володимире Миколайовичу, 2017 рік був надзвичайно важливим для громади, адже це був період становлення та роботи в новому форматі. То ж чи відчутні переваги об’єднання та які проблеми довелось долати?

Справді 2017 рік був доволі непростим. Однак, незважаючи на всі виклики та ризики, він став впевненим кроком уперед у соціально-економічному розвитку громади. Можу з упевненістю сказати, що реформа децентралізації в Україні є однією найбільш успішних та прогресивних. Об’єднані громади не лише отримали значно розширені повноваження, але й, що надзвичайно важливо, відповідний фінансовий ресурс. Якщо говорити мовою цифр, то власні надходження до бюджету об’єднаної громади в 2017 році у порівнянні з доходами за 2016 рік зросли більш як у 6 разів. Якщо до об’єднання вони становили 12 млн грн, то після об’єднання – 74 млн грн. Різниця переконлива.
Зростання відбулося завдяки змінам до Бюджетного кодексу, яким передбачено залишати 60 відсотків податку з доходу фізичних осіб у бюджеті громад, що об’єднались. Тобто збільшення власних надходжень в основному відбулось за рахунок податку на доходи з фізичних осіб, що становив у минулому році 49 млн грн. або 66 %. Також збільшились надходження за рахунок сплати земельного та єдиного податків.
Крім власних надходжень до бюджету об’єднаної територіальної громади надійшли кошти з державного та обласного бюджетів, а це немало-небагато 60 млн грн.
Значну підтримку об’єднаним громадам надає держава на формування соціальної інфраструктури об’єднаних територіальних громад. Наша громада в минулому році отримала субвенцію з державного бюджету в розмірі 5,4 млн грн. Усі ці кошти ми спрямували на капітальний ремонт міських доріг, зокрема вулиць Олександра Багнюка, Молодіжної, Івана Франка, Бойка, провулків Хлібний, Волонтерів, та реконструкцію центральної площі нашого міста. До речі, проект з реконструкції площі здобув другу премію у конкурсі «Лейпцизька премія інтегрованого міського розвитку в Україні», де були відзначені кращі проекти України у сфері інтегрованого міського розвитку, успішно реалізовані у співпраці з жителями міст.
Окрім того 1 млн 960 тис. грн за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально – економічного розвитку окремих територій було виділено на капітальний ремонт покрівлі та утеплення дошкільних навчальних закладів «Сонечко» та «Малятко» у м.Іллінці. 400,5 тис. грн – на придбання 3 мультимедійних комплексів, меблів та аудіоапаратури для загальноосвітніх шкіл ОТГ. На 64 тис.грн закуплено обладнання для дитячого майданчика, яке буде встановлено навесні цього року в селі Жадани.
Ми вдячні народному депутату України Руслану Демчаку за сприяння у реалізації цих важливих соціальних проектів.
Думаю наведені факти є переконливим аргументом для тих громад, які ще вагаються та не ухвалили остаточного рішення щодо об’єднання. Зволікання з об’єднанням – це втрата значних фінансових ресурсів, які могли б отримати громади на свій розвиток.
Щодо проблем, то у перехідний період завжди є труднощі. Виникало їх чимало при формуванні управлінських структур об’єднаної громади та управлінні спільною комунальною власністю сіл, селища, міста Іллінецького району. Законодавчо цей процес не врегульовано, то ж всі питання вирішувалися лише шляхом переговорів та компромісів. Чи не першими в області ми порушили питання про передачу в комунальну власність нашої об’єднаної територіальної громади загальноосвітніх шкіл. А звернення щодо передачі закладів охорони здоров’я первинного рівня, як на районному, так і на обласному рівні взагалі викликало чимало дискусій. Однак ми створили окремі юридичні особи – фінансове управління, управління освіти, комунальні заклади міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги», «Центр культури, мистецтва та естетичного виховання» й медичні, освітні установи та заклади культури були передані в їх підпорядкування. Уперше в минулому році випускники загальноосвітніх шкіл громади отримали документи про базову та загальну середню освіту Іллінецької міської ради. Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги» міської ради отримав ліцензію на надання медичних послуг, було автоматизовано робочі місця сімейних лікарів, медичних сестер, медичних статистиків. Зараз працюємо над зміцненням матеріально-технічної бази загальноосвітніх шкіл, закладів охорони здоров’я первинного рівня, сільських закладів культури, що дасть можливість покращити доступність та якість надання послуг жителям громади.

Як змінилась громада за минулий рік, я думаю, бачать усі, але назвіть хоча б основні інвестиційні проекти ?

Першочергово бюджетні кошти спрямовувались на забезпечення стабільної роботи закладів соціальної сфери та житлово-комунального господарства, своєчасну виплату заробітної плати, оплату енергоносіїв. Більше половини річного бюджету, а це 61,8 млн грн було спрямовано на галузь освіти, понад 9,6 млн гривень – на фінансування закладів охорони здоров’я первинного рівня, понад 20 млн грн – на утримання та зміцнення житлово-комунального господарства.
Разом з тим бюджет 2017 року не був бюджетом проїдання коштів: 26 млн грн ми інвестували у розвиток об’єднаної громади. Це проведення капітальних ремонтів, впровадження заходів із енергозбереження, придбання техніки та обладнання.
У сфері охорони здоров’я реалізовано проект з розширення площі міської амбулаторії загальної практики сімейної медицини (260 м2) та проведено капітальний ремонт адміністративного приміщення комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» міської ради загальною вартістю 850 тис.грн. Придбано автомобіль, комп’ютери та принтери, медичне обладнання й інвентар, на що з бюджету об’єднаної громади виділено 546 тис. грн.
Дуже багато було зроблено в напрямку модернізації виробничої бази комунального підприємства міської ради «Добробут» та покращення умов праці комунальників, адже спроможна комунальна служба – один з головних чинників забезпечення порядку та затишку в населених пунктах нашої громади. Збудовано боксовий гараж на 6 машиномісць, критий павільйон для автотранспорту та тракторної техніки, що дасть можливість в будь-яку пору року утримувати техніку в належному стані. Облаштовано побутові та душові кімнати для працівників підприємства. Завершено будівництво ще однієї теплиці та котельні, яка обігріватиме тепличне господарство. Придбано спецтехніку. Деяка хоч і не нова, але у досить доброму стані. Взагалі у зміцнення матеріально-технічної бази комунального підприємства вкладено понад 8 млн гривень.

Було чимало побоювань жителів сіл, що після об’єднання усі кошти спрямовуватимуться на розвиток міста. То що ж зроблено у селах за минулий рік?

Після об’єднання бюджет старостатів суттєво зріс, однак основним наповнювачем бюджету об’єднаної громади є саме місто, адже тут функціонує переважна більшість підприємств, організацій, установ. Внесок міста у загальну скарбничку становить 80 %. Ми не порушили свою обіцянку й по кожному старостаті ведеться чіткий облік надходжень. Саме в.о. старости разом з депутатами та активом сіл вирішують, який проект є першочерговим для фінансування, але проблеми у всіх більш-менш схожі – дороги, що потребують термінового ремонту, відсутність вуличного освітлення, необхідність будівництва водогонів, бо у селах вода зникає у криницях, та заклади соціальної сфери, у більшості з яких роками не проводився капітальний ремонт. Варто зауважити, що сьогодні у поліпшення інфраструктури сільських населених пунктів вкладено значний відсоток власних надходжень бюджету об’єднаної громади. І в цьому, мабуть, головна філософія об’єднання: об’єднуватись, щоб мати спільні можливості для розвитку. Не буду голослівним і наведу конкретні факти. Якщо бюджет Василівського старостату в 2016 році становив 335 тис.грн, то в минулому році Василівська казна налічувала вже 1 млн грн., з яких для покращення умов життя людей у Василівці було використано більш, ніж 350 тисяч, тобто у розвиток села вкладено 30 відсотків власних надходжень. Скажіть, хто з сіл району працював у такій пропорції .
Бюджет Красненьківського старостинського округу зріс у порівнянні з 2016 роком на 1млн.грн. Відповідно й вдалось реалізувати в Красненькому ряд проектів: капітальний ремонт шкільної котельні та капітальний ремонт мережі вуличного освітлення. У школі проведено заміну 2 старих котлів на сучасні енергозберігаючі, ремонт тепломережі, на що витрачено 672 тис. грн. Сьогодні в навчальному закладі тепло та затишно. Раніше для того, щоб у зимові місяці забезпечити належний температурний режим, доводилось спалювати вагон вугілля. На капітальний ремонт вуличного освітлення з бюджету Іллінецької міської об’єднаної територіальної громади виділено 279, 1 тис.грн.
Такий же проект реалізовано й в Жаданівському старостинському окрузі: освітлено частину вулиць в селах Сорока та Жадани. Кошторисна вартість робіт склала 230,2 тисячі гривень. Крім того, встановлено модульну котельню із сучасним твердопаливним котлом в Жаданівському дошкільному навчальному закладі «Берізка». Вартість проекту 564,5 тис.грн.
У Павлівському старостаті проведено капітальний ремонт вуличного освітлення по вул. Центральна – на 519 тис. грн та ремонт будинку культури – на 104 тис. грн.
Безперечно, за рік неможливо кардинально змінити усе на краще, однак багато реальних справ зроблено в кожному населеному пункті громади. У Жорнищенському старостаті – укладено тротуарною плиткою доріжку до центрального входу школи, заасфальтовано доріжку до пришкільних ділянок, замінено вікна на енергозберігаючі в бібліотеці, в Хрінівському старостаті – замінено систему опалення в Пархомівському дошкільному навчальному закладі «Ромашка». Хоча Тягунський старостат до кінця року жив ще за власним бюджетом, ми надавали необхідну організаційну підтримку в реалізації проектів з проведення капітального ремонту мереж вуличного освітлення в селах Тягун та Володимирівка. Крім того, у селах та місті проводилися поточні ремонти доріг та тротуарів, ремонти закладів соціальної сфери, облаштовувались дитячі майданчики, були встановлені автобусні зупинки, сміттєві баки для ТПВ і пластику.

Яка участь місцевого бізнесу в розвитку населених пунктів ?

Нам вдалось налагодити тісну співпрацю з сільськогосподарськими підприємствами, котрі працюють на території об’єднаної громади. Укладено соціальні угоди, відповідно до яких спрямовується певна сума на потреби населених пунктів об’єднаної громади. За рік спільними зусиллями громади та меценатів в кожному старостаті щось зроблено для покращення інфраструктури населених пунктів ОТГ. Так, завдяки соціальним інвестиціям проведено поточний ремонт доріг Червоне-Хрінівка, Сорока-Пархомівка, Іллінці-Борисівка, сільських доріг у Жаданах, Якубівці, Василівці. Облаштовано дитячі майданчики в селах Красненьке, Хрінівка, Жадани. В Якубівці проведено заміну вікон і дверей в дошкільному навчальному закладі «Дзвіночок» та сільському будинку культури. Упорядковано територію біля пам’ятників полеглим воїнам у Пархомівці та Жаданах. У Василівці, Борисівці, Тягуні, Володимирівці проводиться капітальний ремонт сільських будинків культури. У Жорнищах облаштовано огорожу біля школи.
Значний обсяг інвестицій в міську інфраструктуру надає й ТОВ “Люстдорф”.

Яка ефективність проектної діяльності?

Зрозуміло, що без залучення інвестиційних та грантових коштів, не можна говорити про майбутній розвиток. Чимало проблем, які сьогодні турбують наших краян, ми просто не можемо вирішити через брак фінасового ресурсу. Саме тому беремо активну участь у різноманітних конкурсах та грантових проектах. У цьому напрямку активно працює відділ стратегічного планування та інвестиційного розвитку міської ради. Відчутними для міської казни стали кошти обласного бюджету в загальній сумі 3 млн 505 тис.грн, отримані у вигляді грантів за перемогу у конкурсі розвитку територіальних громад та з обласного Фонду охорони навколишнього середовища.
Так, завдяки підтримці обласної державної адміністрації та обласної ради у 2107 розпочалась реалізація масштабного проекту вартістю 15 млн. грн. – «Будівництво сміттєсортувального комплексу», спорудження якого планується завершити вже у цьому році.
За умов співфінансування з обласним фондом охорони навколишнього середовища придбано сміттєвоз, встановлено додатково 120 баків для ТПВ та 60 решіткових контейнерів на території сіл громади, що дало можливість організувати централізований вивіз сміття з усіх населених пунктів старостатів громади.
Впорядковано парково-пляжну зону, а саме: очищено водойму парку від замулення, реставровано бутову кладку по периметру басейна, та шлюз, що з’єднує річку Соб з озерцем, покращено естетичний вигляд парку, на що з обласним фонду охорони навколишнього середовища виділено 137 тис.грн. та 80 тис.грн. з бюджету об’єднаної громади. Сподіваємось, що паркова зона біля річки стане улюбленим місцем відпочинку іллінчан.
З метою поширення досвіду з впровадження енергозберігаючих технологій, виховання екологічної свідомості у дітей та молоді, на базі Іллінецького навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа-гімназія І-ІІІ ступенів – гімназія №2» реалізовано проект «Сонячний тариф», покликаний ознайомити учнів з принципом роботи сонячних батарей та електростанцій.

Як Ви вбачаєте розвиток тих галузей, які роками фінансувались за залишковим принципом – культура та спорт ?

Робимо усе можливе, щоб покращити ситуацію, підтримуємо цікаві ініціативи та проекти. Поетапно приводимо до ладу сільські будинки культури та клуби, хочемо, щоб вони були справді осередками культури на селі, де красиво, тепло й затишно. Плануємо осучаснити сільські бібліотеки, придбати комп’ютери, забезпечити підключення до мережі Інтернет. Поки що створили таку мультимедійну бібліотеку на базі міської бібліотеки, у сільській місцевості подібний проект буде реалізовано на базі Павлівської сільської бібліотеки.
Успішними стали творчі проекти, започатковані Центром культури, мистецтва та естетичного виховання Іллінецької міської ради: І Всеукраїнський фестиваль – конкурс народного хорового співу імені В.Іжевського, участь у якому взяли творчі колективи з 6 областей України, Всеукраїнський пленер гончарів «Вікенд у Ганжі» у с.Жорнище. Постановою пленуму Національної всеукраїнської музичної спілки фестивалю – конкурсу народного хорового співу імені В.Іжевського присвоєно статус Національного. Кожне село матиме свою творчу визитівку. Першою ластівкою цього проекту став фестиваль хліба «Моя земля із хлібом вічна», що пройшов у селі Красненькому.
Не залишаємо поза увагою й талановитих діток. Традиційно за фінансової підтримки міської ради проходить Міжнародних турнір з боксу, в якому цьогоріч було задіяно 150 учасників з 4 країн світу, та Всеукраїнський турнір із дзюдо, в якому взяло участь 120 юних спортсменів з 16 областей України. На їх організацію з бюджету об’єднаної громади виділено 39,3 тис.грн.
60 тис. грн виділили на підтримку збірних команд з футболу, на інші спортивні заходи та турніри відповідно 31 тис. грн. Виділяли кошти на підтримку дитячих хореографічних колективів.
У грудні минулого року було прийнято рішення щодо участі у проекті будівництва футбольного поля зі штучним покриттям на території найбільшого навчального закладу громади – Іллінецького навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія № 2″. За рахунок співфінансування Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України облаштували металеву огорожу встановленого зразка та основу під штучне покриття для міні футбольного поля, яке придбаємо вже за власні кошти навесні 2018 року. Кошторисна вартість проекту – 1 млн 490 тис. грн.
На найближчу перспективу плануємо розпочати ремонт приміщення Дитячо-юнацької спортивної школи та облаштувати на стадіоні «Колос» сучасні бігові доріжки зі штучним покриттям європейського зразка.

Як підтримуєте захисників України?

Обов’язок влади турбуватись про людей, які стали на захист суверенітету та незалежності України, опікуватися родинами загиблих воїнів та дбати про увічнення пам’яті про їх подвиг. На сесії міської ради затверджено Програму соціального захисту населення населених пунктів Іллінецької міської об’єднаної територіальної громади, якою передбачено виплату учасникам АТО одноразової матеріальної допомоги в розмірі 3 тисячі гривень. Загалом у 2017 році з бюджету було виплачено одноразову матеріальну допомогу 145 учасникам АТО на загальну суму 435 тис. грн, родинам загиблих воїнів- 15 тис.грн.
Надано матеріальну допомогу 187 жителям громади, котрі потребують лікування, на загальну суму 235 тис.грн.
Опікуємося старенькими та одинокими людьми, які залишились сам на сам зі своїми проблемами. 8 одиноких недієздатних людей проживають в соціальному закладі геріатричного типу «Віфанія», де їм забезпечено належний догляд. На їх перебування в геріатричному закладі з бюджету громади виділено 184 тис. грн.

Чи знаходите взаєморозуміння з депутатами міської ради?

Без підтримки депутатів, їх злагодженої, конструктивної, відповідальної роботи на засіданнях постійних комісій, сесіях, ми б не змогли реалізувати все задумане. Звісно депутати, яким жителі довірили право представляти їх інтереси у об’єднаній громаді, прагнуть якомога більше зробити для своїх сіл та своїх виборців, але в питаннях, що стосуються життєдіяльності громади, реалізації проектів розвитку, усі рішення ухвалюються одностайно. Наша спільна мета, аби зміни на краще відчув кожний житель об’єднаної громади.

                                                                                                                                                Спілкувалась О.Григорович

Leave a reply