Правова освіта об’єднаних громад

Про успішність та прогресивний розвиток Іллінецької міської  об’єднаної територіальної  громади знають вже й поза межами області. Численні делегації з усіх куточків України приїжджають із різною метою: хто за досвідом, а інші – з новими ідеями та просвітницькою підтримкою на непростому шляху реформування.

Нещодавно представники апарату міської ради, виконкому та депутатського корпусу, громадські активісти зустрічалися із експертами, які прибули на Іллінеччину з Хмільника. Керівник громадської організації «Право» Віталій Дорох презентував присутнім нове правове бачення децентралізаційних змін у рамках ініційованого проекту «Інструменти місцевої демократії в об’єднаних громадах: долаємо перешкоди». Проект реалізовується у партнерстві з громадською організацією «Центр аналізу місцевої політики», Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій Вінницької області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Як пояснив пан Віталій, об’єднання відбулося, але не завжди нормативно – правові акти новостворених об’єднаних територіальних громад відповідають інтересам членів громади, особливо віддалених населених пунктів, що приєдналися. Як наслідок, жителі, у деяких випадках, позбавлені права на місцеві ініціативи, громадські слухання, збори за місцем проживання, електронні петиції. Втрачається адекватний комунікаційний зв’язок центру із периферією. Тож мета проекту полягає у підвищенні спроможності членів  об’єднаних територіальних громад щодо комунікації із органами місцевого самоврядування через використання інструментів місцевої демократії, а саме: загальних зборів за місцем проживання, місцевих ініціатив, громадських слухань та електронних петицій. Його учасниками є три громади області: Іллінецька, Вороновицька, Вапнярська. У рамках реалізації проекту буде проаналізовано нормативно-правові документи об’єднаних територіальних громад на предмет регламентації участі членів громад в громадських слуханнях, запровадження місцевих ініціатив, участь у зборах за місцем проживання та внесення електронних петицій. Після моніторингу  експертами проекту будуть розроблені рекомендації щодо виправлення ситуації. Всі пропозиції будуть обговорені з членами ОТГ і винесено на сесійні засідання для подальшого впровадження.  Також заплановано проведення серії тренінгів та практичних занять у об’єднаних громадах області, які стосуються вивчення даної проблеми на місцях. На Іллінеччину  експерти прибули вперше, аби з’ясувати комунікаційні  аспекти та  ближче познайомитись із життям громади у правовому полі.

Про соціальні новації об’єднаної територіальної громади, перспективи і плани на майбутнє розповіла під час зустрічі заступник міського голови з гуманітарних питань Людмила Трохимець. Колеги доповнили її думку щодо ініціатив на місцях.

«В особах депутатів та старост акумулюється представництво від населених пунктів громади, – зазначив  у розмові Олександр Шимко, депутат міської ради. – Вони враховують думки та прохання жителів, найбільш актуальні проблеми виносять на розгляд сесійних засідань, виконкому, планових нарад, тощо. Ми не страждаємо від комунікаційної віддаленості, тому що керівний центр оперативно реагує на запити членів громади і вирішує їх у порядку нагальності.»

Краяни активно цікавляться життям об’єднаної територіальної громади у соціальних мережах, переглядають офіційний сайт міської ради та відеоновини. Розпочато роботу над створенням FM-студії, яка в подальшому дозволить тримати інформаційний зв’язок із жителями громади.

 «Мабуть, і нам є чому у вас повчитися,» – зазначив на завершення розмови очільник громадської організації Віталій Дорох, оскільки був вражений результатами діяльності у межах об’єднаної громади за такий короткий термін.

Експерт висловив надію, що наступна зустріч буде не менш плідною у плані інформаційної співпраці, підтримки проведення навчальних і комунікаційних заходів в Іллінецькій міській об’єднаній  територіальній громаді та розуміння якісно нової правової політики в умовах реформування.

                                                                                                                                                                              Леся КОНДРАТЮК

Leave a reply