Про новий механізм фінансування житлових субсидій, монетизацію пільг, стан готовності закладів соціальної сфери до зими йшлось на нараді у міського голови

7 жовтня на щотижневій оперативній нараді у міського голови за участі секретаря міської ради, заступників міського голови, в.о. старост, працівників апарату та структурних підрозділів міської ради, депутатів міської ради, керівників підприємств та установ міської ради, начальник управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації Лариса Бурдельна ознайомила з порядок призначення житлової субсидії з 15 жовтня 2019 рок. Вона зазначила, що Програму житлових субсидій було започатковано у 1995 році рішенням Уряду України для допомоги малозабезпеченим родинам в оплаті житлово-комунальних послуг. Вже більше двадцяти років ця програма залишається головним механізмом соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.  

27 грудня 2018 року Постановою КМУ № 1176 було запроваджено механізм надання житлових субсидій населенню у грошовій формі. Порядок призначення допомоги у сплаті комунальних платежів залишився незмінним, змінився лише алгоритм її виплати.

“Відповідно до внесених змін постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 807 з 1 жовтня 2019 року запроваджується новий механізм фінансування житлових субсидій та виплата пільг на оплату житлово-комунальних послуг, – йшлося у виступі Лариси Петрівни. – Прийнято рішення передати функцію виплати житлової субсидії отримувачам з центрального рівня на місцевий. Таким чином, одержувачі субсидії самостійно обиратимуть, куди їм перераховуватимуться кошти державної допомоги. Такий само принцип виплати передбачається застосувати і до порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послугу готівковій формі”.

Інформація про призначені житлові субсидії буде внесена до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій.

Посадовець зазначила, що управлінням праці та соціального захисту населення   Іллінецької райдержадміністрації проведено 03.10.2019 нараду – семінар з уповноваженими особами об’єднаних територіальних громад, сільських рад з питання цих змін та  ознайомила часників наради з основними положеннями щодо призначення субсидій.

1. Що змінюється у сфері субсидій з 1 жовтня?

Тепер одержувач субсидії зможе самостійно обирати, куди перераховуватимуться кошти: один із уповноважених банків чи виплатні об’єкти “Укрпошти” (каси у відділеннях чи доставка поштарем до дому).

Раніше “Ощадбанк” був єдиною установою, куди перераховувалися субсидії. Тепер одержувач грошової допомоги може обрати інший банк (для зміни банку потрібно подати відповідну заяву до органу соціального захисту).

Одержувач субсидії може швидко вирішити всі питання щодо грошової компенсації “на місці”.

Якщо раніше управління, яке фактично призначало людині субсидію, не мало впливу на обіг коштів (через заплутаний механізм виплати на центральному рівні) і не могла відповісти на запитання “а де гроші” і “чому не прийшла субсидія”, то тепер саме воно опікуватиметься цим питанням і може швидко вплинути на ситуацію.

2. Механізми звернення за субсидіями/пільгами на житлово-комунальні послуги

2.1. Заява на призначення субсидії: хто її має подавати?

Заява та декларація на призначення субсидії подається уповноваженою на це особою сім’ї (домогосподарства), яка звертається за призначенням субсидії вперше.

Отримувачам, яким у травні субсидію було призначено на новий період – 2019-2020 рр – на цей опалювальний сезон її розмір розрахують автоматично, до уваги братимуться доходи 1-2 кварталів 2019 року.

Для тих, хто вийшов на пенсію в 2019 році – замість доходів за два квартали можна врахувати пенсію за серпень.

Але є певні категорії громадян, яким для перепризначення житлової субсидії слід повторно подати Заяву та Декларацією про доходи.

Передусім це ті отримувачі, чиї справи розглядала Комісія, а також орендарі житла, внутрішньо переміщені особи та ті домогосподарства, в яких з жовтня 2018 року відбулися зміни у складі сім’ї.

Повторно з документами необхідно буде звернутися також сім’ям, яким субсидію було призначено на фактично проживаючих в помешканні осіб, та сім’ям, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати. Це стосується і тих сімей та домогосподарств, де є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який декларуються доходи.

1.2. Декларуємо доходи і витрати: на що звернути увагу?

До заповнення Декларації про доходи і витрати заявникам слід поставитися з особливою відповідальністю – адже на підставі внесених у неї даних держава виділяє гроші платників податків.

Слід ретельно задекларувати види та суми доходів, інформація про які відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та Державному реєстрі соціального страхування. Це може бути дохід від здачі майна в оренду, доходи від реалізації власної продукції, майно, недекларовані доходи, отримані під час роботи по договору цивільно-правового характеру, або стипендії, які отримують студенти – члени сім’ї одержувача субсидії, інші надходження (у тому числі – закордонні перекази). Як свідчить практика – саме ці доходи найчастіше якраз і «забувають» вказати у декларації неуважні отримувачі.

Ще одне типове порушення, що призводить до припинення надання допомоги –невірно вказаний майновий стан.

За даними верифікації проведеної Міністерством фінансів у липні 2019 року було встановлено з 1626  осіб 157 надали недостовірну інформацію про доходи, отримані або безпосередньо перед зверненням або видатки, що сумарно перевищують 50 тисяч гривень.

Результатом перевірки є втрата права на отримання субсидії 6 осіб та повернення коштів до державного бюджету на суму 19033,37 тис.грн.

2.3. Дані про членів сім’ї – не забуваємо вказати всіх

Декларація про доходи подається щодо зареєстрованих та членів сімей всіх осіб зі  складу домогосподарства не залежно від місця проживання, які досягли 14-річного віку. Тобто, навіть у разі, якщо члени сім’ї (чоловіка, дружини, неповнолітні діти) проживають в іншому місці, інформацію щодо них все одно слід вказувати у декларації. А відносно тих, хто зареєстрований за адресою домогосподарства, але там не проживає, слід вказати «не проживає» у графі «примітки».

2.4. Про зміни – повідомляємо вчасно!

Якщо під час отримання житлової субсидії у вас змінився склад сім’ї, склад зареєстрованих у житловому приміщенні, набір житлово-комунальних послуг, з’явився транспортний засіб з датою випуску до 5 років, було придбано майно, товари або сплачено послуги на суму понад 50 тисяч гривень – слід повідомити про це орган, що призначив вам субсидію. І зробити це протягом 30 календарних днів – не пізніше!

2.5. Стежимо, щоб не було заборгованості

Якщо загальна сума заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг перевищить 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340 гривень) – субсидію призначено не буде. Заборгованість слід сплатити або укласти договір про її реструктуризацію, а якщо ви з нею не згодні – оскаржити у судовому порядку. Але навіть за наявності боргу субсидія може бути призначена рішенням комісії у виняткових випадках з урахуванням конкретних обставин, що склалися.

Також з 1 жовтня 2019 року в Україні стартувала монетизація пільг. Тим пільговикам, які бажають отримувати свою пільгу готівкою, потрібно до 15 жовтня необхідно було звернутися в управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, написати заяву, в якій зазначити реквізити банківського рахунку чи побажання отримувати кошти через Укрпошту. Після цього пільгу виплачуватимуть готівкою.

Після завершення опалювального періоду з більш як 3,5 тис. справ автоматичний перерахунок на неопалювальний період був здійснений по 2281 справі заявників.

Субсидію на відшкодування витрат для оплати житлово-комунальних послуг призначено 271 одержувачу

Перед початком опалювального періоду 2019-2020 років автоматичний перерахунок буде проведено   1880 справах заявників.

Станом на 15.10.209 року документи для призначення субсидії на відшкодування витрат по оплаті за житлово-комунальні послуги до управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації  подані від   812  заявників.

Серед звернень очікуємо більше 60 відсотків від загальної кількості, що потребують розгляду та окремого рішення районної комісії.

За 8 місяців 2019 року   проведено 20 засідань районної комісії з питань призначення державних соціальних допомог, субсидій, пільг, та соціальних виплат переміщеним особам на яких прийняті   розглянуто та прийняті рішення по – 954 справах. Майже 80 відсотків з них – це субсидійні справи.

Рішення про відмову було прийняті у 2019 році по  15 справах.

Виплата коштів за призначенням жовтня 2019 року буде проводитись з 4 по 24 листопада 2019 року.

Лариса Петрівна акцентувала увагу в.о.старост та депутатів міської ради на те, щоб при підготовці актів про матеріально-побутові умови, склад сім’ї подавати лише достовірні дані та відповіла на питання, які цікавили учасників наради.

Володимир Ящук заслухав інформації начальника управління освіти міської ради Світлани Крот, головного лікаря комунального підприємства “Центр первинної медико-санітарної допомоги” міської ради, методиста комунального закладу “Центр культури, мистецтв та естетичного виховання міської ради” Юлії Весни про підготовку закладів освіти, охорони здоров’я, культури до опалювального періоду 2019-2020 року.

Leave a reply