Іллінецьке відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області інформує про результати діяльності протягом чотирьох місяців поточного року.
Згідно з проведеним аналізом витрат на матеріальне забезпечення протягом цього періоду на фінансування матеріального забезпечення для виплати коштів застрахованим особам направлено 5760,1 тис. гривень.
У структурі витрат на виплату матеріального забезпечення за даними прийнятих заяв-розрахунків страхувальників витрати розподіляються на:
1) допомогу по тимчасовій непрацездатності – 3910,7 тис. грн, що складає 67,9 % від загальної суми заявлених на матеріальне забезпечення коштів, в тому числі:
– допомогу по ізоляції COVID-19 – 33,56 тис. грн за 183 дні самоізоляції для 33 застрахованих осіб;
– допомогу по вагітності та пологах – 1833,0 тис. грн, що складає 31,8 %;
2) допомогу на поховання – 16,4 тис. грн для 4 осіб (0,3 відсотка).
Порівняно з аналогічним періодом 2020 року заявлені в заявах-розрахунках витрати поточного періоду на виплату матеріального забезпечення зросли на 867,6 тис. грн, або на 11,8 відсотка.
Середній розмір денної допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно з прийнятими заявами-розрахунками збільшився на 42,5 грн, або на 15,5 %, порівняно з даними 4 місяців 2020 року і становить 316,9 гривні.
Кількість заявлених днів тимчасової непрацездатності, які підлягають оплаті за рахунок коштів Фонду за 4 місяці поточного року, зменшилась на 1368 днів, або на 10 відсотків.
Слід відзначити, що за цей період порівняно з відповідним періодом 2020 року зменшилась кількість листків непрацездатності на 114, або 9,7 відсотка.
За даними прийнятих заяв-розрахунків страхувальників заявлені поточні витрати на допомогу по вагітності та пологах за 4 місяці 2021 року порівняно з цим періодом 2020 року збільшились на 714,0 тис. грн, або на 63,8 відсотка. Кількість днів по вагітності та пологах, заявлених у заявах-розрахунках страхувальників, збільшилась на 27,9 %, або на 1400 днів, порівняно з 2020 роком і становить 6426 днів. Середній розмір денної допомоги по вагітності та пологах за 4 місяці 2021 року зріс на 62,6 грн, або на 28,1%, порівняно з даними заяв-розрахунків за аналогічний період минулого року і становить 285,2 гривню. За 4 місяці 2021 року порівняно з цим періодом 2020 року збільшилась кількість листків непрацездатності по вагітності та пологах на 12, або на 25,5 відсотка.
За 4 місяці 2021 року згідно з даними заяв-розрахунків заявлені витрати на виплату допомоги на поховання зросли на 4,1 тис. гривень.
З метою зменшення днів тимчасової непрацездатності, сум матеріального забезпечення та оперативного реагування для недопущення неправомірних витрат Фонду заплановано та проведено низку заходів, зокрема:
- Проведено детальний аналіз за 4 місяці поточного року порівняно з аналогічним періодом 2020 року витрат на надання матеріального забезпечення в розрізі районів та страхувальників.
У результаті встановлено, що найбільший ріст спостерігається за:
– ТОВ «Люстдорф» Іллінецького району (сума витрат на матеріальне забезпечення застрахованих осіб збільшилась на 358,5 тис. грн, кількість днів на 496, в тому числі сума витрат по вагітності та пологах збільшилась на 188,8 тис. грн, що становить 52,7 % від загальної суми, та на 406 днів, або 81,6 %, розмір середньоденної допомоги склав з початку 2021 року згідно із заявами-розрахунками 722,7 гривні. На цьому підприємстві збільшення кількості днів непрацездатності порівнянні з відповідним періодом 2020 року відбулося за рахунок збільшення днів та суми, передбачених для оплати по вагітності та пологах.
– ДП «Іллінецьке лісове господарство» (сума витрат збільшилась на 101,7 тис. грн, кількість днів на 329, в тому числі по вагітності та пологах на 43,9 тис. грн (43,2 %), у 2020 році ці витрати відсутні). Збільшення суми витрат відбулося в результаті збільшення розміру мінімальної заробітної плати, а кількість днів непрацездатності за рахунок збільшення кількості листків непрацездатності з довготривалим терміном лікування;
– КНП «Оратівська лікарня планового лікування» (сума витрат збільшилась на 127,7 тис. грн, кількість днів тимчасової непрацездатності на 427, в тому числі по вагітності та пологах на 55,0 тис. грн (43 %), протягом 4 місяців 2020 року такі витрати відсутні). Сума витрат збільшилася в зв’язку з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати та кількістю працюючих у результаті територіальної реформи;
– ТОВ «Агробуд» Оратівського району (сума витрат збільшилась на 74,0 тис. грн, кількість днів тимчасової непрацездатності на 261). Причина зростання сум виплат та днів тимчасової непрацездатності – у результаті довготривалого лікування внаслідок операційного втручання та захворювання застрахованих осіб на COVID-19;
– управління освіти Іллінецької міської ради (сума витрат збільшилась на 155,3 тис. грн, кількість днів тимчасової непрацездатності на 296, в тому числі по вагітності та пологах на 68,4 тис. грн (44 %), на 266 днів (89,7 відсотка). Причиною зростання сум та днів є збільшення кількості працюючих, як наслідок децентралізації, розміру мінімальної заробітної плати та збільшення числа хворих на коронавірус;
– відділ освіти, молоді та спорту Оратівської селишної ради (сума витрат збільшилася на 251,1 тис. грн, кількість днів на 1102, в тому числі по вагітності та пологах на 95,0 тис. грн (37,8 %) та на 504 дні (45,7 відсотка). Зростання сум і днів відбулося в результаті збільшення кількості працюючих, як наслідок децентралізації, розміру мінімальної заробітної плати та збільшення числа хворих на коронавірус;
– відділ освіти, культури, молоді та сорту Дашівської селишної ради (сума витрат збільшилась на 211,0 тис. грн, кількість днів на 876, в тому числі по вагітності та пологах на 109,8 тис. грн (52,1 %) та на 490 днів (56 відсотків). Причина зростання сум та днів – у результаті збільшення кількості працюючих, як наслідок децентралізації, розміру мінімальної заробітної плати та збільшення числа хворих на коронавірус порівняно з відповідним періодом 2020 року.
- З метою вжиття заходів щодо цільового та економного витрачання коштів Фонду підготовлено та направлено листи з відповідним порівняльним аналізом комісіям із соціального страхування страхувальників, у яких з початку 2021 року порівняно з аналогічним періодом 2020 року відбувся ріст сум витрат та днів тимчасової непрацездатності, з проханням розглянути дані аналізу на розширених засіданнях комісій та надати відповіді про прийнятті ними заходи впливу.
- Під час проведення перевірок страхувальників, де спостерігається систематичний ріст листків непрацездатності, днів та сум виплат протягом 2021 року, спеціалістами відділення була проведена робота з комісіями із соціального страхуваннями в цьому напрямі згідно з постановою правління Фонду «Про затвердження Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» від 19.07.2018 № 13.
- Протягом поточного періоду 2021 року активізовано роз’яснювальну роботу зі страхувальниками щодо порядку використання ними страхових коштів Фонду, їх відповідальності за порушення порядку використання цих коштів , несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі коштів, а також щодо розмірів штрафів та пені, зокрема:
– доведено інформацію про використання коштів матеріального забезпечення із Фонду соціального страхування України до страхувальників та застрахованих осіб через районні засоби масової інформації (газета, радіо), сайти органів влади та інших структур;
– проінформовано органи охорони здоров’я обох районів про збільшення кількості виданих ними листків непрацездатності в поточному році в розрізі страхувальників порівняно з аналогічним періодом 2020 року з проханням у подальшому посилити контроль за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності;
– після завершення планових і позапланових перевірок страхувальників практикується підписання матеріалів за результатами перевірок за участю керівників і представників від комісій із соціального страхування.
З метою ефективного виконання поставлених завдань у подальшій діяльності Іллінецьким відділенням буде посилено контроль у процесі перевірки інформації, викладеної в заявах-розрахунках, до моменту прийняття від страхувальників заяв-розрахунків у частині правильності та правомірності нарахування виплат за рахунок коштів Фонду, за своєчасністю надання страхувальниками повідомлень про виплату коштів Фонду та своєчасного і коректного відображення даних в ЄІАС. Також буде здійснюватися щомісячний аналіз даних заяв-розрахунків страхувальників, зокрема аналіз причин зростання кількості днів та витрат на матеріальне забезпечення як на рівні районів, так і в розрізі страхувальників, та вживатися заходи щодо цільового та економного витрачання коштів Фонду.
Іллінецьке відділення управління ВД ФССУ у Вінницькій області
В.о начальника відділення Г.П. Бусійок