Роз’яснення щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів обласних, районних, міських рад, міських голів

Роз’яснення щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів обласних, районних, міських рад, міських голів

РОЗ’ЯСНЕННЯ щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів.

Центральна виборча комісія нарешті пояснила, як саме має бути заповнений бюлетень, щоб волевиявлення було зараховане. Головна умова – позначки мають бути чіткі і зрозумілі. Вказувати цифру кандидата, за якого голосуєте, можна не по контуру. Головне, щоб цифра була читабельна і в правильному віконці. Але якщо не визначилися з кандидатом – достатньо зробити позначку за одну партію, яку підтримуєте.

10 жовтня в додатку до постанови № 366 ЦВК видала роз’яснення щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів. Нагадаємо, згідно з чинним виборчим законодавством, виборці повинні не тільки поставити познаку навпроти партії, яку вони підтримують на виборах, а й вказати номер кандидата, якому найбільше симпатизують.

Спершу йшлося про те, що цифри мають бути написані лише в певному вигляді – по контуру трафарету, як свого часу заповнювалися індекси на конвертах кореспонденції. Проте була небезпека, що така вимога призведе до надто великого відсотка зіпсованих бюлетенів. Отож в чинному роз’ясненні ЦВК цієї вимоги немає.

Загалом українське законодавство визначає: треба проголосувати за партію, а за кандидата – можна проголосувати. Але суть нинішньої виборчої системи – відкриті списки, тобто виборець напряму впливає на те, хто саме з кандидатів пройде у раду.

Що буде в бюлетені

У виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) в одному ряду, почергово зліва направо зазначаються:

1) визначений жеребкуванням номер кожної місцевої організації політичної партії (далі – організація партії);

2) повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім’я та по батькові кандидата в депутати, включеного до єдиного виборчого списку під першим номером, без зазначення номера;

3) два квадрати: порожній квадрат – для волевиявлення щодо організації партії та квадрат із нанесеним трафаретом – для можливого волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального виборчого списку організації партії;

4) виборчий список із прізвищами, ініціалами всіх кандидатів та їх порядковими номерами трафаретним форматом зверху донизу, за якими їх включено до відповідного територіального виборчого списку організації партії, у дві колонки.

 

Як заповнювати. Партії

Спочатку обираємо партію. У порожньому квадраті навпроти повної назви цієї організації партії виборець робить позначку, що засвідчує його волевиявлення. Позначка може будь-якою, головне, щоб була. Без позначки навпроти партії бюлетень буде не дійсний.

Виборець у порожньому квадраті навпроти визначеної ним організації партії, за яку він голосує, ставить позначку «плюс» (+) або «галочку» (✓), або іншу (×, ◊, ○ та ін.), що засвідчує його волевиявлення.

 
 

Коли бюлетень буде недійсний

Виборчий бюлетень без проставленої позначки в квадраті за партію буде визнано недійсним.

Виборець може голосувати лише за одну організацію партії. Виборчий бюлетень буде вважатися недійснимякщо в ньому проставлено позначки навпроти назв кількох організацій партій або не проставлено жодної позначки біля повної назви організації партії.

 
 

Як заповнювати. Кандидати

У другому квадраті з нанесеним трафаретом виборець може вписати порядковий номер кандидата в депутати від організації партії, якого він підтримує.

Але якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом не зробив позначки, бюлетень все одно вважатиметься дійсним. Головне, щоб у ньому була позначена партія, яку він підтримав. У такому разі голос вважається відданим на підтримку усього територіального виборчого списку відповідної організації партії.

Як заповнювати. Цифри

Цифру кандидата, якого підтримує виборець, можна вказати кількома способами:

за трафаретом, згідно вересневої поставнови ЦВК;

по контуру, але не відповідно до цього зразка;

або будь-яким іншим способом, головна умова: цифра має бути в правильному квадраті і читабельна.

Якщо обраному кандидату відповідає одноцифрровий порядковий номер, допускається варіанти написання з нулем перед цифрою і без (наприклад, 1 і 01).

 
 
 
 

Кілька позначок у бюлетені

ЦВК передбачила, чи зараховувати бюлетені, у яких буде кілька позначок. Наприклад, коли буде вказана позначка навпроти однієї партії, а порядковий номер вказаний навпроти кандидата з іншої партії. Або ж буде позначка за партію, а в кількох клітинках з трафаретом теж будуть позначки. Або ж виборець сплутає, в якому квадраті ставити позначку за партію, а в якому – цифру кандидата.

Або ж в клітинці з трафаретом буде вказаний неіснуючий порядковий номер кандидата. У такому разі, враховуватиметься позначка за партію і це означатиме, що виборець підтримав увесь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії, де є позначка без надання підтримки окремому кандидату.

 
 
 
 

Якщо в клітинці за партію вказана цифра і в клітинці за кандидата теж буде дійсна цифра, тоді вважається, що виборець підтримав і партію і обраного кандидата.

 

Голосування за сільського, селищного, міського голову

Кандидати на посаду сільського, селищного. Міського голови в бюлетені розміщені у алфавітному порядку.

Праворуч від порядкового номера та прізвища, власного імені та по батькові кожного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміщується порожній квадрат. Саме в ньому виборець має зробити позначку.

Виборець може голосувати лише за одного кандидата на посаду сільського, селищного чи міського голови. Виборчий бюлетень, у якому проставлено позначки навпроти прізвищ кількох кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, вважається недійсним.

Leave a reply