У селі Жорнище урочисто відкрито оновлений меморіальний знак учасникам українського національно-визвольного руху 1920 років ХХ століття

Коли ви вмирали, вам дзвони не грали,
Ніхто не заплакав за вами.
Лиш в чистому полі ревіли гармати,
А зорі вмивались сльозами.

Михайло Курах, сотник армії УНР

Тема націоналістичного руху довгий час перебувала під грифом секретності. Його сподвижники знищувалися радянською владою або піддавалися тортурам і засланню, як вороги народу. Однак патріотів України не зламали ні довгі роки героїчної боротьби, ні сталінські концтабори, ні потоки комуністичної брехні і замовчувань їхнього великого Подвигу в ім’я незалежної суверенної Української держави.
Націоналістичний рух набув поширення і на території Іллінецького району. Чимало іллінчан, молодих прогресивних людей, були розстріляні та закатовані за свої переконання, загинули під час виконання доручень організації та бойових операцій.
Десятиліттями їх імена замовчувались, перекручувались та приховувались факти про діяльність націоналістичних організацій. Та завдячуючи нашим сучасникам, ентузіастам, патріотам, краєзнавцям, історична пам’ять про цих людей поступово відновлюється та гідно вшановується.
У 2005 році з ініціативи Дмитра Дембовського та його родини в селі Жорнище було встановлено дерев’яний хрест із меморіальною дошкою, на якій викарбувані імена сподвижників ідеї української державності. Вже у цьому році саме Дмитро Станіславович виступив ініціатором оновлення Пам’ятного знака та встановлення кам’яного хреста. Фінансову підтримку у реалізації цієї гарної справи надало ПАТ «Жорнище». Також допомагали у його встановленні жорнищани Володимир Потапчук та Василь Вовченко.
На урочисте відкриття оновленого Пам’ятного знака, яке відбулось 12 жовтня, зібралося чимало гостей: заступник міського голови Людмила Трохимець, директор комунального закладу «Центр культури, мистецтв та естетичного виховання міської ради» Микола Романов, представники Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки, історик-краєзнавець Ольга Рудник, учні та вчителі Жорнищенської школи, працівники культури, громадськість села.
Першим із промовою до присутніх звернулася в.о. старости Оксана Письменна, зазначивши, що наша земля має героїчне минуле і ми не
повинні забувати про це. На честь борців за свободу прозвучав Гімн України. Настоятель Свято-Дмитрієвської церкви УПЦ КП, протоієрей Володимир Медведчиков відправив поминальний молебень за героями, які віддали життя за Україну, та освятив пам’ятний знак.
Усіх учасників урочистого заходу з відкриттям оновленого пам’ятника борцям за незалежність України у 20-х роках ХХ століття, з Днем Українського козацтва, Днем захисника України та річницею створення Української Повстанської Армії привітала заступник Іллінецького міського голови Людмила Трохимець.
«Невипадково ця урочиста подія відбувається саме напередодні цих свят. Адже героїчна боротьба учасників Української Революції є величним прикладом відданого служіння українському народу. Найкращі сини та доньки української нації інтереси України, її державності поставили вище за власне життя, добробут і благополуччя своїх рідних і близьких.
І в сьогоднішній нелегкий для нашої держави час, їх патріотизм та мужність, безмежна любов до своєї Батьківщини є прикладом для сучасних героїв – захисників української землі», – зазначила у своєму виступі Людмила Трохимець.
Коротко розповів про історичні події того часу та славетних земляків, чиї імена викарбувані на меморіальній плиті, директор Жорнищенської ЗОШ І – ІІІ ступенів Михайло Старовірець. Учні Жорнищенської школи вшанували пам’ять захисників України патріотичними піснями та віршами. Словами пісні згадали про героїчне минуле української землі учасниці народного аматорського фольклорного колективу «Жорнищанка».
Олександр Дембовський подякував усім, хто долучився до встановлення пам’ятника, насамперед керівництву ПАТ «Жорнище» в особі директора Онофрійчука Михайла Сергійовича.
На завершення заходу біля пам’ятника було посаджено кущі калини, як символ пролитої крові тисяч патріотів, яким завдячуємо тим, що живемо у  незалежній державі та можемо вільно говорити рідною мовою.

Leave a reply