В Іллінцях вшанували пам'ять жертв Голокосту

В Іллінцях вшанували пам'ять жертв Голокосту
27 січня Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Цей день обрано не випадково: саме 27 січня 1945 року було звільнено від фашистів найбільший з гітлерівських концтаборів – Освенцим. Всього у фашистських таборах смерті було знищено 6 мільйонів євреїв і мільйони людей інших національностей.
Місця найбільших масових страт євреїв в Україні: Бабин Яр (Київ) – більше 100 000, Богданівка Одеської області – понад 40 000, Дрогобицький Яр (Харків) близько 20 000, Кам’янець-Подільський – 23 600, Дальник Одеської області – близько 18 000, урочище Сосонки біля Рівного – понад 17 000 жертв.
Тисячі представників єврейської національності у роки Другої світової війни було розстріляно та закатовано й на Іллінеччині. В 1939 році у місті Іллінці проживало понад 60 відсотків євреїв. З початком окупації у серпні 1941-го усіх, хто мав єврейське походження, зігнали в гетто, яке знаходилося недалеко від річки Соб та охоплювало центральну територію міста. Усіх бранців змусили носити на одязі пов’язку із шестикутною зіркою Давида. Згодом, у ході так званих акцій, людей вивозили за межі населених пунктів та безжально розстрілювали. Масові розправи були вчинені 5 листопада 1941, 24 квітня та 27 травня 1942 року. Жителі нашого міста та сіл, ризикуючи власним життям та життям своїх дітей, допомагали представникам єврейської громади врятуватись від смерті, переховували від нацистів, брали в родини їх діток, допомагали з документами. Багатьом нашим краянам надано почесне звання «Праведника народів світу».
Сьогодні Іллінеччина долучилась до скорботних заходів, які відбувались у цей день в Україні та світі. Представники Іллінецької міської ради поклали квіти та лампадки до пам’ятних знаків, встановлених на місцях поховань жертв масових розстрілів. У цих братських могилах покояться тіла мирних людей різного віку, чиєю єдиною провиною в очах нацистів була лише їх національність. Про трагедію єврейського народу та події, що відбувались у роки Другої світової війни на Іллінеччині, розповіла присутнім начальник управління культури міської ради Юлія Левченко. Пам’ять усіх жертв Голокосту вшанували хвилиною мовчання.
Leave a reply