В Україні стартувало широкомасштабне дослідження STEPS для оцінки ризиків розвитку неінфекційних захворювань

В Україні стартувало широкомасштабне дослідження STEPS для оцінки ризиків розвитку неінфекційних захворювань
Дослідження STEPS організовує Міністерство охорони здоров’я України і Всесвітня організація охорони здоров’я в рамках спільного проекту МОЗ України та Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Дослідження проводять Центр громадського здоров’я МОЗ України та Громадська організація «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка».
 
Головною метою дослідження є отримання об’єктивної інформації про поширення факторів ризику НІЗ, що сприятиме розробці напрямків діяльності у сфері охорони здоров’я та впровадженню ефективних заходів для профілактики і контролю поширення НІЗ в Україні.
 
До відома, неінфекційні захворювання (НІЗ), це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, тривало перебігають і повільно прогресують, а також погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. НІЗ є результатом поєднаного впливу генетифізіологічних, екологічних і поведінкових чинників.
 
Нагадаємо, що неінфекційні захворювання, які часто називають хронічними захворюваннями (НІЗ), є провідною причиною смертності у всьому світі. В Україні неінфекційні захворювання складають 91% від загального числа смертей. Серед провідних НІЗ основними причинами смерті є серцево-судинні захворювання, діабет і хронічні захворювання легенів.
 
Дослідження STEPS дозволяє оцінити загальний стан здоров’я учасників по декількох показниках та визначити, які несприятливі фактори впливають на здоров’я. У всьому світі більше 130 країн хоча б один раз брали участь в дослідженні STEPS. У деяких країнах дослідження STEPS проводилося неодноразово, в Україні проводиться вперше.
 
Дослідження STEPS в Україні проводиться в рамках реалізації Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку до 2030 року. План розроблений МОЗ України з експертною підтримкою ВООЗ, та затверджений Урядом України 26 липня 2018 року. Реалізація національного Плану передбачає досягнення наступних цілей до 2030 року на третину зменшити передчасну смертність від неінфекційних захворювань: зупинити зростання захворюваності на ожиріння і діабет, знизити смертність від ДТП та ін. Але ефективність програм держави по досягненню зазначених цілей може бути знижена за рахунок поширеності факторів ризику розвитку НІЗ. Для розробки ефективних методів зниження впливу факторів ризику, необхідна об’єктивна картина їх поширеності. Саме з цією метою проводиться дослідження STEPS.
 
Вивчення поширеності основних поведінкових і біологічних факторів ризику НІЗ серед дорослого населення проходить з використанням поетапного підходу ВООЗ до епіднагляду за неінфекційними хворобами (STEPS).
 
Дослідження складається з трьох кроків:
 
КРОК 1.: інтерв’ю з метою виявлення факторів поведінкового ризику та історії здоров’я пов’язаної з НІЗ;
 
КРОК 2.: вимірювання зросту та ваги, окружності талії та стегон, артеріального тиску та частоти серцевих скорочень;
 
КРОК 3.: вимірювання біохімічних показників здоров’я:
– глюкози і ліпідів в крові швидкими тестами;
– рівень натрію, креатиніну, калію та йоду в сечі.
 
В перелік факторів ризику НІЗ, які вивчає дослідження, входять:
• вживання тютюну
• вживання алкоголю
• гіподинамія (низький рівень фізичної активності)
• нездорове харчування
• надмірна вага і ожиріння
• підвищений артеріальний тиск
• підвищений вміст глюкози і ліпідів у крові
• високий рівень споживання солі
• історія НІЗ та їх лікування
 
Додатково до стандартного блоку дослідження STEPS, МОЗ України прийняло рішення про інтеграцію в дослідження додаткових тем, пов’язаних із інтересами громадського здоров’я, таких як: психічне здоров’я (депресія та самогубство), насильство і травми, рак шийки матки (скринінг та подальший контроль).
 
Дослідження STEPS проводиться в усіх областях України. Вибірка дослідження включає доросле населення України (міське і сільське) із загальної кількості потенційних учасників 7700 осіб. Учасники дослідження (респонденти) обираються випадковим чином. Участь у дослідженні є добровільною. Інформація, яку надають респонденти є повністю конфіденційною та буде використана лише з дослідницькою метою. До проведення дослідження залучені лише професійні інтерв’юери, які пройшли спеціальне навчання.
 
У Вінницькій області визначено для дослідження частково м. Вінниця, м. Іллінці, с. Жадани Іллінецького р-ну (повністю) та деякі інші райони області.
У м. Іллінці дослідження охопить:
 м. Іллінці – вул. Б.Хмельницького: 77–81; вул. Вільшанська, вул. Вінницька, вул. Джупинівська, вул. Дружби, вул. Зарічна, вул. Кутузова, вул. Лебедина, вул. Лесі Українки, вул. Льва Толстого, вул. Павлівська, вул. Панаса Мирного, вул. Перемоги, вул. Пирогова, вул. Подільська, вул. Суворова.
 м. Іллінці – вул. Б.Хмельницького: 1–74; вул.Залізнодорожна, вул. Івана Богуна, вул. Морозівська, вул. Першотравнева, вул. Шкільна, вул. 2-га вулиця Б.Хмельницького, пров. Б.Хмельницького.
 
Важливо відзначити, що обстеження проводитиметься тільки після отримання інформованої згоди учасника. Щоб виключити можливість візитів до громадян будь-яких шахраїв, інтерв’юери будуть мати при собі спеціальні посвідчення.
 
Збір даних в рамках дослідження STEPS проводиться з червня 2019 року, а результати дослідження очікуються у грудні 2019 року.
 
Про дату проведення обстеження буде повідомлено додатково.
 
Адміністрація комунального підприємства
«Центр первинної медико-санітарної допомоги»
Іллінецької міської ради
Leave a reply