У селі Жорнище відбувся І Всеукраїнський пленер гончарного мистецтва "Вікенд у Ганжі"

Центр культури, мистецтва та естетичного виховання Іллінецької міської ради започатковано пленер гончарів, присвячений пам’яті славетного нашого земляка, заслуженого майстра народної творчості України Олександра Дорофійовича Ганжі.

Пленер відбувся 13-15 вересня цього року в селі Жорнище на батьківщині майстра  керамічної скульптури. Участь у цьому заході взяли майстри гончарної справи Вінниччини, Київщини, Полтавщини та Львівщини.

Школярі та учителі Жорнищенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів за доброю української традицією зустріли гостей хлібом-сіллю, провели екскурсію по залах музею історії рідного села та двічі Героя Радянського Союзу, офіцера-танкіста, гвардії майора Івана Никифоровича Бойка, котрий народився у Жорнищах.

На сільському кладовищі, де покоїться прах славетного гончара, настоятель церкви Архістратига Михаїла Української Православної Церкви отець Володимир провів чин поминання.

Були покладені квіти від учасників пленеру, синів Олександра Дорофійовича, представників реєстрового козацтва, жителів села.

Біля Шевченкової криниці, яку зберігають як пам’ятку про відвідини села Тарасом Григоровичем,  відбувся імпровізований концерт. Заслужений артист України, кобзар Тарас Силенко виконав кілька творів на вірші видатного українського поета, а поетеса Зоя Ружин з Києва, керівник Всеукраїнського громадського об’єднання «Поступ жінок-мироносиць», прочитала власні та Шевченкові твори.

Урочисте відкриття пленеру провів директор комунального закладу «Центр культури, мистецтва та естетичного виховання», заслужений працівник культури України Микола Романов.

Зі словами подяки до присутніх звернувся метр гончарного виробництва, учасник багатьох престижних симпозіумів майстрів народних ремесел, викладач Тульчинського училища культури Володимир Рижий. Валентина Ніколаєва під акомпонемент ліри виконала старовинний кант.

Майстер-клас показали – ведучий спеціаліст з гончарства обласного Центру народної творчості Михайло Діденко, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Валентина Живко.

Далі тривала творча робота.  Майстри, котрі прибули на пленер, працювали в стилі Олександра Ганжі. Вони й дали перші уроки гончарства учням  Жорнищенської, Красненьківської, Лисогірської, Якубівської шкіл. Захопленню дітей не було меж, вони із цікавістю спостерігали як зі шматочка глини  вправними руками гончарів твориться чудо, кожен з охочих міг спробувати щось виготовити сам.

Ця подія не залишилась поза увагою й дорослих. Побачити виставку народних майстрів завітали не лише жителі Жорнищ, а  й  Шевченкового, В’язовиці, Красненького, Лисої Гори та Якубівки.

А ввечері учасники пленеру були запрошені на «Жорнищенські вечорниці». Свої пісенні дарунки, жарти шанованим гостям дарували: ансамбль народної пісні «Відлуння» районного будинку культури та народний аматорський ансамбль «Жорнищанка».

Приємним сюрпризом для гончарів стала екскурсія в села Лугова та Іванька, де 400 млн.років тому на Землю впав уламок комети-боліда діаметром 300 метрів і масою до 40 млн.тонн.

15 вересня гончарі представляли своє мистецтво у м.Іллінці. На площі перед районним Будинком культури було розвернуто виставку-продаж гончарних робіт та робіт, які виконали майстри гончарної справи за дні пленеру. Всі бажаючі могли більше дізнатись про це мистецтво, а також придбати гончарні вироби, які вражають своєю красою. Та це ще не все. Школярі міських шкіл власноруч за допомогою майстрів мали змогу створити глиняний виріб і розмалювати його.

Всі, хто долучився до цієї мистецької акції, отримали Подяки Іллінецького міського голови Володимира Ящука та пам’ятні подарунки.

Мета І Всеукраїнського пленера майстрів гончарної справи – відродити це забуте мистецтво на благословенній землі Жорнищ.  Тож сподіваємось, що в майбутньому хтось з тих діток, які в ці дні познайомились з гончарством,  продовжить справу  Олександра Дорофійовича Ганжі,  а подібні пленери проходитимуть на Іллінеччині щороку.

 

Leave a reply